Kontrolės departamento specialistai, atvykę tikrinti deklaruotų laukų, neretai susiduria su mechaninėmis kliūtimis, trukdančiomis tinkamai apžiūrėti plotus, besiribojančius su melioracijos grioviais. Mechaninės kliūtys, pavyzdžiui, tvoros, statiniai, krūmai ir pan., trukdo pravažiuoti ir patikrinti deklaruotus žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus, besiribojančius su melioracijos grioviais. Ūkininkų prašoma laikytis žemės ūkio ministro įsakymu nustatytų Melioracijos statinių priežiūros taisyklių reikalavimų. Siekiant apsaugoti melioracijos griovius, kaip pagrindinius melioracijos sistemų statinius, draudžiama 15 m pločio juostoje (matuojant nuo griovio šlaito viršutinės briaunos) statyti statinius, tverti tvoras, sodinti medžius ir krūmus.
Nors NMA specialistams teisės aktuose nėra numatyta prievolė informuoti pareiškėją apie numatomą atlikti patikrą vietoje, tikrintojai yra suinteresuoti apie patikrą informuoti, nes daugeliu atveju reikalingi dokumentai, kurių be pareiškėjo sutikrinti neįmanoma. Tikrintojas, informuodamas pareiškėją apie numatomą atlikti patikrą vietoje, nurodo, kokie dokumentai bus tikrinami, ir jeigu aktualu papildomai informuoja pareiškėją dėl tinkamų sąlygų sudarymo mėsiniams galvijams ir (ar) mėsinėms avims sutikrinti, bei apie teisės aktuose numatytas pasekmes, kuomet nėra galimybės sutikrinti gyvulių.
Taupant ūkininkų laiką siekiama, kad patikra ūkyje vyktų kuo trumpiau. Vienas iš palengvinimų, paspartinančių patikras – gyvulių sugrupavimas pagal atskiras rūšis ir veisles. Pavyzdžiui, NMA specialistas lengviau ir greičiau suskaičiuos gyvulius ir patikrins jų ausų įsaguose įrašytus individualius numerius, jei pieninių veislių galvijai ir mėsinių veislių galvijai bus suvaryti į atskirus aptvarus. Sudaryti tinkamas sąlygas patikrai atlikti gyvulių ūkių valdytojai turėtų ne vėliau kaip per 48 val. nuo informavimo apie patikrą.
Taip pat patikros bus atliktos greičiau bei sklandžiau, jei pareiškėjai pateiks tinkamai užpildytus dokumentus: Ūkinių gyvūnų apskaitos žurnalą GAŽ-1, gyvulio gimimą, pardavimą, nugaišimą liudijantį dokumentą GŽ-2 bei pasus gyvulių, gimusių iki 2011 m. liepos 1 d. Žurnalą GAŽ-1 pildo pats pareiškėjas, GŽ-2 – išduoda veterinarijos darbuotojas.
Primename, kad galutinė išmokos suma pareiškėjams, kurių valdose buvo atliktos patikros, apskaičiuojama atsižvelgiant į patikros rezultatus.
Atlikę patikrą, NMA darbuotojai parengia ataskaitą, kurioje pateikiami patikros rezultatai. Pareiškėjas informaciją apie patikros rezultatus gali rasti portale, o tais atvejais, kai patikros metu nustatomi neatitikimai, informuojama atskirai.
Pareiškėjai, kurie pageidaujamą informacijos gavimo būdą pažymėjo paraiškoje, bus informuojami jų pasirinktu būdu: SMS žinute, el. paštu arba paštu. Pasirinkusiems gauti informaciją SMS žinute bus siunčiamas pranešimas, kad atliktos patikros informacinį pranešimą bei patikros ataskaitą jis gali rasti portale. Nepažymėjusiems paraiškoje pageidautino informacijos gavimo būdo pranešimai apie nustatytus neatitikimus patikroje bus siunčiami paštu.