Ūkininkai susirūpinę pieno sektoriaus ateitimi
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2019.11.12

Ūkininkai susirūpinę pieno sektoriaus ateitimi

Ūkininkai susirūpinę pieno sektoriaus ateitimi
Žemos pieno kainos, karvių skaičiaus mažėjimas, iš aktyvios veiklos pasitraukiantys ūkininkai, artėjantis naujasis finansinis laikotarpis, neigiamas žemdirbių įvaizdis visuomenėje – šios temos ypač aktualios šalies pieno gamintojams. Kaune surengtame Lietuvos pieno gamintojų asociacijos išplėstiniame tarybos posėdyje dalyvavęs žemės ūkio ministras Andrius Palionis ir Žemės ūkio ministerijai pavaldžių institucijų specialistai diskutavo ir atsakė į susirūpinusių ūkininkų klausimus.
 
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, pieninių karvių skaičius kasmet mažėja. Per 10 metų ūkių, laikančių karves, skaičius sumažėjo 3 kartus, karvių skaičius juose – beveik trečdaliu. Per minėtąjį laikotarpį ūkio dydis išaugo nuo vidutiniškai 3,53 iki 7,12 karvės viename ūkyje. Pieno gamyba per 10 m. sumažėjo 13 proc., tačiau pieno supirkimas išaugo 5 proc. Auga ir vidutinio dydžio ūkių produktyvumas.
 
Posėdyje aptariant Alytaus rajono situaciją Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informavo, kad jau šešiuose kaimuose atnaujintas pieno tiekimas į rinką. Iki penktadienio sužinosime ir kitų kaimų tyrimų rezultatus iš Lietuvos ir užsienio laboratorijų. Šiuo metu taip pat atliekami ir mėsos skerdenų, aplinkos, dirvožemio ir kiti tyrimai.
Pasak Nacionalinės mokėjimo agentūros, šiuo metu sudaryta darbo grupė ieško sprendimų, kaip galima būtų sumažinti šalies ūkininkus varginančių patikrų skaičių, kaip išvengti jas vykdančių institucijų funkcijų dubliavimosi.
 
Žemės ūkio ministro A. Palionio teigimu, nors ES lėšos kaimo plėtrai mažėja, tačiau valstybė koofinansavimui  planuoja skirti tokią pačią sumą. Žemės ūkio ministerija taip pat planuoja dalinti finansinį voką į tris dalis: smulkiems, vidutiniams ir stambiems ūkiams. „Turime žiūrėti į ateitį, koks turi būti ūkis. Privalome efektyvinti ir gamybos savikainą. Šeimos ūkis turėtų turėti 100-150 karvių”, – apie pieno sektoriaus ateitį kalbėjo ministras.
 
Kalbėdamas apie derybas dėl tiesioginių išmokų, ministras pabrėžė, kad negali būti jokių išlygų – konvergencija turi būti pasiekta.
 
Posėdyje dalyvavusius ūkininkus domino ir kompensacijos dėl sausros, ekologinių ūkių patikrų, žalio kuro kompensavimo,  mėšlo išvežimo, sofos ūkininkų, ūkių susietumo patikrų ir kiti klausimai.
 
Žemės ūkio ministerijos informacija
Paskutinio atnaujinimo data: 2019 m. lapkričio 12 d. 14:03