Skaidriam paramos lėšų įsisavinimui neabejingi ir ūkininkai
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2012.02.07

Skaidriam paramos lėšų įsisavinimui neabejingi ir ūkininkai

Skaidriam paramos lėšų įsisavinimui neabejingi ir ūkininkai
Jau šeštus metus veikiančia „Pasitikėjimo linija“ bet kuriuo paros metu galima anonimiškai pateikti informaciją apie galimus piktnaudžiavimo atvejus, siekiant neteisėtai pasisavinti paramos lėšas, nesąžiningą paramos gavėjų elgesį, taip pat informuoti apie Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) darbuotojų galimai neskaidrius veiksmus ir įtarimus piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi. Kaip rodo statistika, šia linija ūkininkai, miškininkai ir kiti asmenys kasmet naudojasi vis aktyviau.
 
2011 m. – daugiau pranešimų
 
NMA Rizikų vertinimo ir valdymo departamento Informacijos saugumo valdymo ir korupcijos prevencijos skyriaus vyriausiosios specialistės Godos Balkės teigimu, per visus 2011 m. „Pasitikėjimo linija“ gauti 686 pranešimai, iš kurių – 442 pranešimai dėl galimų piktnaudžiavimo ES ir Lietuvos valstybės parama atvejų, ir 244 kiti pranešimai – skundai, pasiūlymai, pastabos, asmenų paklausimai, nepasitvirtinusi, nepilnai pateikta, ne pagal NMA kompetenciją ir kita informacija. Lyginant su 2010 m., 135 pranešimais gauta daugiau.
 
Daugiausia NMA specialistai, kaip ir ankstesniais metais, sulaukia informacijos apie tai, kad paramos gavėjai nesilaiko geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimų. Dažniausiai pranešama apie lengviausiai pastebimus paramos reikalavimų nesilaikymo atvejus: nenušienautas ar nenuganytas daugiametes ganyklas ar pievas, nesutvarkytą šieną ar žaliąją masę, piktžoles žemės ūkio augalų laukuose ir pan.
 
Pasitvirtino daugiau kaip pusė piktnaudžiavimo atvejų
 
NMA specialistė G. Balkė pažymi, kad kiekviename elektroniniu būdu ar telefonu su autoatsakikliu pateiktame pranešime nurodyta informacija patikrinama pranešimo gavimo dieną, o gautieji nedarbo, švenčių ar savaitgalių metu – pirmąją po jų einančią darbo dieną. Identifikavus galimus pažeidėjus, jie įtraukiami į pagal grafiką vykdomų patikrinimų vietoje sąrašą.
 
Patikrinimo vietoje metu įvertinamas prisiimtų įsipareigojimų pagal atitinkamas priemones ar programas laikymasis. Pasitvirtinus asmenų pateiktai informacijai dėl paramos naudojimo pažeidimų, pareiškėjams ar paramos gavėjams taikomos įvairaus griežtumo sankcijos (pvz., išmokos sumos sumažinimas, išmokos mokėjimo sustabdymas ir pan.).
 
Iš viso 2011 m. atlikti 352 „Pasitikėjimo linija“ gautos informacijos patikrinimai vietoje. Iš jų 184 atvejais patikrų vietoje metu pranešimuose pateikta informacija pasitvirtino – buvo nustatyti pažeidimai.
 
Informacija apie pažeidimą – kuo tikslesnė
 
„Pasitikėjimo linija“ informaciją bet kuriuo paros metu galima pateikti telefonu (8–5) 260 7901 Vilniuje arba NMA interneto svetainėje www.nma.lt specialiai sukurtoje „Pasitikėjimo linijos“ skiltyje. Teikiant pranešimą, reikėtų pateikti kuo išsamesnę informaciją apie pareiškėją ar paramos gavėją bei galimo piktnaudžiavimo pobūdį. Pageidautina, kad pranešime būtų nurodytas galimo pažeidėjo vardas, pavardė, rajonas, kuriame jis gyvena, kokie galimi pažeidimai yra pastebėti. Jei galimas pažeidėjas yra juridinis asmuo – nurodyti įmonės pavadinimą, buveinės vietą ar adresą.
 
Tik nustačius konkretų asmenį, įtariamą įvykdžiusį pažeidimą, imamasi tolimesnių pranešime pateiktos informacijos tikrinimo veiksmų. Jeigu pranešime pateikiama informacija ne pagal NMA kompetenciją, tokia informacija perduodama nagrinėti atitinkamoms institucijoms.
 
G. Balkė pažymi, kad „Pasitikėjimo linija“ teikiama informacija labai svarbi siekiant sumažinti galimybes piktnaudžiavimui gaunant Europos Sąjungos ir Lietuvos valstybės paramą žemės ūkiui, kaimo plėtrai ir žuvininkystei. Todėl gyventojai raginami nelikti abejingais ir pastebėję galimai nesąžiningus ar neteisėtus veiksmus, kuo skubiau apie tai pranešti NMA. Atkreipiamas dėmesys, kad nurodyti savo asmens duomenis teikiant pranešimą nėra būtina.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2014 m. rugpjūčio 18 d. 10:31