Savivaldybių pagalba – ypač svarbi
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2016.06.10

Savivaldybių pagalba – ypač svarbi

Savivaldybių pagalba – ypač svarbi
Birželio 9 d. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) sukvietė rajonų savivaldybių atstovus į tradicinę konferenciją žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo bei su plotu susijusių kaimo plėtros programos priemonių aktualijoms aptarti.
 
Laikotarpis nuo balandžio 11 d. iki birželio 6 d. žemės ūkio padalinių, seniūnijų atstovams buvo itin įtemptas. Remiantis Žemės ūkio ir kaimo verslo informacijos centro (ŽŪIKVC) duomenimis, iki birželio 6 d. iš viso buvo pateiktos 133 158 paraiškos. Ūkininkai, deklaruojantys žemės ūkio naudmenas ir pasėlius, buvo aktyvūs nuo pat paraiškų priėmimo pradžios. Buvo užfiksuotas ir maksimalus per vieną parą pateiktų paraiškų skaičius, jų sulaukta per 5 500. Taip pat įdomioji statistika byloja, kad šiais metais jauniausiam pareiškėjui buvo tik 8, o vyriausiajam jau buvo sukakę net 108 metai.
 
„Sklandus deklaravimo procesas priklauso nuo visų institucijų koordinuotos veiklos, tačiau didžiausią indėlį įneša rajonų žemės ūkio skyrių, seniūnijų atstovai. Priimdami paraiškas, padėdami pareiškėjams tinkamai ir be klaidų užpildyti deklaracijas, žemės ūkio padalinių specialistai paspartina tolesnį paraiškų administravimą. Todėl šiandien reiškiu didžiausią padėką šiems darbuotojams“, – sakė  NMA direktorius Erikas Bėrontas, pristatydamas pranešimą „Bendradarbiavimas su savivaldybių žemės ūkio skyriais: rezultatai ir perspektyvos“.
 
Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovas, Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotus skyriaus vedėjas Antanas Karbauskas atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į naujausius teisės aktų pakeitimus. Pranešime „Naudmenų deklaravimas 2016 m.: į ką reikėtų atkreipti dėmesį“ ŽŪM atstovas akcentavo birželio 3 d. patvirtintą tiesioginių išmokų taisyklių pakeitimą, kuris palengvina pareiškėjų, laikančių gyvulius, įsipareigojimų laikymąsi. Pareiškėjų, turinčių daugiau kaip 0,1 SG/ha, tačiau mažiau negu 0,3 SG/ha, įsipareigojimas pirmą kartą nušienauti pievą bus laikomas įvykdytu, jeigu iki šios dienos deklaruojamuose laukuose bus aptinkami gyvulių ganymo požymiai.
 
2016 m. paraiškų priėmimo rezultatus pristatė ŽŪIKVC Geografinių informacinių sistemų vadovė Raminta Vitkauskienė. ŽŪIKVC atstovė pastebėjo, kad tendencijos išlieka tos pačios kaip ir ankstesniais metais – pareiškėjų skaičius mažėja, tačiau deklaruojamas plotas didėja. Iki birželio 6 d. bendras deklaruotas plotas siekia 2,86 mln. ha (2015 m. – 2,82 mln. ha).  Palyginus su praėjusiais metais, padidėjo deklaruotas ariamosios žemės bei daugiamečių pievų ir ganyklų plotas. Iki birželio 6 d. didžiausias plotas buvo deklaruotas vidurio Lietuvoje, Kėdainių rajone, o daugiausia paraiškų buvo pateikta Alytaus rajone.
 
L. e. p. NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė pranešime „2016 m. paraiškų administravimas“ pristatė paraiškų administravimo tikslus bei priemones jiems pasiekti. Šiais metais NMA pagrindiniai uždaviniai: paraiškų administravimo spartos didinimas; didesnė paraiškų administravimo kokybė ir efektyvumas; efektyvi informacijos sklaida ir skaidrumas. Jei praėjusiais metais tiesioginių išmokų avansai buvo išmokėti 94 proc. pareiškėjų, šiais metais planuojama, kad avansinės išmokos pasieks dar daugiau pareiškėjų.
 
Apie 2016 m. plotinių priemonių patikrų naujoves kalbėjo NMA Kontrolės departamento direktorius Liutauras Šimkus. Nuolat didėja nuotolinių patikrų reikšmingumas, šiais metais jos turėtų sudaryti 60 proc. visų atliekamų patikrų kiekio. Numatyta, kad jau 2017 m. palydovinės nuotraukos bus naudojamos šienavimo patikroms atlikti. Patikrų ataskaitų skaitmenizavimas, planinių patikrų mažinimas, tobulinama paraiškų atranka padės patikras atlikti greičiau ir efektyviau.
 
Kasdieniame gyvenime e. priemonių reikšmė nuolat didėja, taip pat jos neišvengiamai skverbiasi ir į žemės ūkio sektorių. NMA, siekdama pareiškėjams padėti kuo paprasčiau gauti jiems reikalingą ir svarbią informaciją, tobulina informacinį portalą, agentūros interneto svetainę, atnaujina išmokų skaičiuokles, bendravimui su klientais bei socialiniais partneriais pasitelkia vaizdo konferencijas ir pan. Visų šių patobulinimų tikslas – padėti klientams efektyviai pasinaudoti Europos Sąjungos ir valstybės teikiama parama žemės ūkiui.
 
Konferencijos pabaigoje NMA direktorius Erikas Bėrontas įteikė padėkas ir atminimo dovanėles rajono savivaldybių žemės ūkio padaliniams ir seniūnijoms. Už glaudų ir sėkmingą bendradarbiavimą padėkos buvo įteiktos Mažeikių r., Druskininkų, Kalvarijos savivaldybių žemės ūkio padaliniams. Tuo tarpu Šilalės r. Žadeikių, Vilniaus r. Riešės ir Joniškio r. Gataučių seniūnijoms padėkota už pagalbą pareiškėjams, deklaruojantiems žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus, klientų skatinimą naudotis e. priemonėmis.
 
Pranešimai:
 
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2016 m. birželio 13 d. 14:05