Parama tausojančių aplinką produktų augintojams
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2015.05.14

Parama tausojančių aplinką produktų augintojams

Parama tausojančių aplinką produktų augintojams
Pareiškėjai iki š. m. birželio 15 d. gali kreiptis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“. Į paramą gali pretenduoti išskirtinės kokybės daržovių, uogų ar vaisių augintojai.
 
Siekiantieji gauti paramą pagal veiklą „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“  vaisius ir daržoves privalo auginti ne mažesniame nei 1 ha plote. Didžiausias remtinas plotas – 100 ha. Pareiškėjai gali kreiptis paramos teikdami bendrąją paraišką gauti išmokas už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius.
 
Išskirtinės kokybės vaisiai, uogos, bulvės ir daržovės
 
Išskirtinės kokybės vaisiai, uogos, bulvės ir daržovės – tai natūralūs, sveiki produktai, užauginti saugant nuo chemikalų juos ir aplinką.
 
Uogų, vaisių, bulvių ir daržovių augintojams būtina įgyvendinti nemažai aplinkos apsaugos reikalavimų: išlaikyti atitinkamus atstumus nuo taršos šaltinių, riboti trąšų bei pesticidų naudojimą, nenaudoti toksiškų  augalų apsaugos produktų, laikytis sėjomainos – nealinti nei dirvožemio, nei  augalų.
 
Be to, kiekvienais metais, remiantis dirvožemio ir (arba) augalo laboratoriniais tyrimais, reikia sudaryti tręšimo bei sėjomainos planus ir juos vykdyti. Antroje augalų vegetacijos pusėje neleidžiama naudoti pesticidų, tad aplinką tausojančių produktų augintojams piktžoles naikinti tenka mechaniniu būdu.
 
Reikės  konsultantų paslaugų
 
Pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ taisykles būtina turėti išskirtinės kokybės produktų sertifikatą. Tačiau pirmaisiais metais šioje veikloje dalyvaujantiems pareiškėjams jo pateikti su paramos paraiška dar nereikės.
 
Ne vėliau kaip antraisiais įsipareigojimų metais paramos gavėjai privalės naudotis  individualiomis  specializuotų konsultantų paslaugomis. Šis naujas reikalavimas keliamas, kad paramos gavėjai įgytų dar daugiau žinių bei gebėjimų tinkamai naudoti augalų apsaugos produktus.
 
Dalyvavimo laikas – nekeičiamas 
 
Veiklos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ dalyviai turi apsispręsti dėl veiklos laiko, nes vėliau negalės jo pakeisti.
 
Teikdamas pirmąją paraišką pareiškėjas įsipareigoja dalyvauti veikloje 5, 6 arba 7 metus, kitais metais pildydamas paraišką jis negalės sutrumpinti pasirinkto dalyvavimo laiko (nebent įvyktų nuo jo nepriklausančių aplinkybių, kurias įrodančius dokumentus turėtų pateikti).
 
Taip pat paramos gavėjas visą įsipareigojimų laiką turės išlaikyti bendrą pagal veiklą deklaruotą žemės naudmenų plotą, kurį pirmoje paraiškoje įsipareigojo tvarkyti pagal veiklos taisykles. Priemonės įgyvendinimo taisyklės plotą leidžia sumažinti ne daugiau nei 5 proc.
 
Yra tik dvi išimtys, kai pagal veiklą deklaruotus plotus galima sumažinti iki 10 proc.: kai valdoje darant kadastrinius matavimus geodeziniais prietaisais nustatomi žemės plotų pakitimai bei atnaujinant aerofotografines nuotraukas paaiškėja, jog šių plotų iš tiesų yra mažiau, nes valdoje atsirado b13 kodu pažymėtų žemės sklypų, už kuriuos parama neskiriama.
 
Jeigu pareiškėjas kitais metais norėtų padidinti plotą, jis turėtų pateikti naują paraišką ir pasirinkti  veiklos vykdymo laiką, prižiūrimų plotų dydį ir kitus įsipareigojimus. Tokius deklaruotus pagal veiklą papildomus plotus pareiškėjas turėtų įbraižyti atskirai, o įsipareigojimai pagal anksčiau pateiktą paramos paraišką liktų tokie patys.
 
Pagrindiniai įsipareigojimai
 
Paramos gavėjai, dalyvaujantys veikloje „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“, privalo laikytis šių pagrindinių įsipareigojimų:
 
  • turėti išskirtinės kokybės produktų sertifikatą;
  • augalų apsaugos produktus, turinčius tos pačios veikliosios medžiagos, naudoti ne dažniau kaip 2 kartus per vegetacijos laikotarpį;
  • nenaudoti toksiškų ir labai toksiškų, paženklintų „T“ bei „T+“, augalų apsaugos produktų;
  • antroje augalų vegetacijos pusėje piktžoles naikinti tik mechaniniu būdu;
  • sudaryti ir vykdyti sėjomainos planą;
  • sudaryti ir vykdyti tręšimo planą;
  • ne vėliau kaip antraisiais įsipareigojimų metais pradėti naudotis individualiomis  specializuotų konsultantų teikiamomis konsultacinėmis paslaugomis.
 
Su KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ įgyvendinimo taisyklėmis galima susipažinti paspaudus šią nuorodą.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2016 m. gegužės 27 d. 23:47