Nuo spalio vidurio maksimalaus dydžio išmokų avansai
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2020.10.09

Nuo spalio vidurio maksimalaus dydžio išmokų avansai

Nuo spalio vidurio maksimalaus dydžio išmokų avansai
Nuo spalio 16 d. Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) ūkininkams pradeda mokėti tiesioginių išmokų avansinę dalį. Taip pat avansinių išmokų sulauks pareiškėjai, ūkininkaujantys nederlingose žemėse, bei pirmą kartą – ekologinių ūkių valdytojai. Tiesioginių išmokų avansas sudarys 70 proc. tiesioginių išmokų dalies, o pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Išmokos už vietoves, kuriose yra gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“ ir KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ – 85 proc. skirtos paramos sumos.

Planuojama, kad 320 mln. Eur tiesioginių išmokų avansas pasieks iki 99 proc. pareiškėjų. Šiemet, kad būtų sušvelnintos COVID-19 pasekmės, Europos Komisija leido mokėti avansines išmokas ir vaisius, uogas bei daržoves auginantiems ūkininkams.
 
Tuo tarpu 30 mln. Eur avansas pagal KPP priemonę „Išmokos už vietoves, kuriose yra gamtinių ar kitų specifinių kliūčių“ pasieks iki 95 proc. ūkininkaujančių nederlingose žemėse, tačiau tik tuos, kurie laiko gyvulių.
 
Taip pat pirmą kartą 2020 m. bus mokama paramos pagal KPP priemonę „Ekologinis ūkininkavimas“ avansinė dalis. Planuojama, kad ekologinių ūkių valdytojams bus išmokėta 15 mln. Eur paramos ir ji pasieks iki 70 proc. pareiškėjų.
 
Europos Sąjungos reglamentas įpareigoja valstybes nares avanso išmokas mokėti nuo spalio 16 d. iki lapkričio 30 d., tačiau NMA daugumą avansinių išmokų (net 365 mln. Eur) planuoja išmokėti spalio mėnesį, nes jau užbaigta didžioji dauguma būtinų atlikti patikrinimų. Avansinių išmokų sulauks ūkininkai, kurių pateiktose paraiškose nebuvo nustatyta neatitikimų ar jie buvo išspręsti.
 
Nuo gruodžio 1 d. pareiškėjų sąskaitos bus papildytos likusia minėtų išmokų dalimi. Galutinis išmokų mokėjimo terminas – kitų metų birželio 30 d., tačiau kasmet NMA mokėjimus atlieka vis greičiau. 99 proc. pareiškėjų tiesiogines išmokas (išskyrus išmokas už mėsinius galvijus, mokamas nuo kitų metų kovo 1 d.) už 2019 metus gavo iki gruodžio 31 d.
 
Informacija apie avansų išmokėjimo laikotarpius ir sumas
 
Primename, kad pareiškėjai savo pateiktų paraiškų administracinę būseną gali stebėti informaciniame portale. Prisijungę prie informacinio portalo ir paspaudę 2020 m. pateiktos paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos nuorodą, ūkininkai jau gali matyti ir jiems planuojamus avansų išmokėjimo laikotarpius.
 
Taip pat apie išmokų avanso mokėjimo terminus galima sužinoti NMA bendruoju informacijos teikimo telefonu (8 5) 252 6999 arba trumpuoju numeriu 1841 (paskambinus spausti „1“). Robotas skambinančiajam pateiks aiškią ir tikslią informaciją, jei tik pareiškėjas skambins iš paraiškoje nurodyto telefono numerio.
 
Preliminarias išmokų sumas taip pat galima apskaičiuoti naudojantis atitinkama skaičiuokle čia.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2020 m. spalio 19 d. 09:32