NMA ženkliai mažina patikrų ūkiuose skaičių
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2019.07.19

NMA ženkliai mažina patikrų ūkiuose skaičių

NMA ženkliai mažina patikrų ūkiuose skaičių
Siekdama kuo mažiau trukdyti įsipareigojimų besilaikančius tikruosius ūkininkus bei labiau kontroliuoti galimai ūkininkavimą imituojančius pareiškėjus, NMA nuolat tobulina patikrų atranką ir patikrų atlikimo tvarką. Retėjant vizitams tikrųjų ūkininkų valdomuose ūkiuose, mažėja ir taikomų sankcijų skaičius. Patikros dažnai atliekamos nesilankant ūkiuose, o ūkininkavimo veiklą stebint iš palydovų arba iš pačių ūkininkų gavus veiklos įvykdymą įrodančias nuotraukas.
 
NMA, siekdama 2018–2020 metų strateginio tikslo – skaidriai teikti kokybiškas paslaugas, atitinkančias kliento lūkesčius, kelia uždavinį – mokėti didesnes išmokas tikriesiems ūkininkams, mažinti patikrų jų ūkiuose bei atitinkamai taikomų sankcijų už nežymius pažeidimus skaičių, taip pat reguliariai informuoti žemdirbių bendruomenę apie patikrų atlikimo tvarką, patikrų grafiką, atrinktas patikrų vietas ir kitą aktualią informaciją, kuri leistų jai tinkamai pasiruošti galimiems patikrinimams.
 
Šiais metais NMA ne tik 30 proc. (700 vnt.) sumažino patikrų dėl kompleksinės paramos reikalavimų laikymosi (žr. straipsnį) bei 30 proc. (16 tūkst. vnt.) tikrinamų gyvulių (siekiančių susietosios paramos už gyvulius pareiškėjų ūkiuose) (žr. straipsnį), bet atliks ir 15 proc. (900 vnt.) mažiau tiesioginių išmokų patikrų bei tikrins net 50 proc. mažiau deklaruotų laukų ir plotų.
 
99 proc. patikrų – nuotoliniu būdu
 
Šiais metais dar daugiau ūkių bus patikrinta nuotoliniu būdu – 99 proc. (2018 m. buvo 93 proc., 2017 m. – 84 proc., 2016 m. – 53 proc., 2015 m. – 43 proc.). Ūkių patikra nuotoliniu būdu ne tik leidžia mažiau trukdyti tikruosius ūkininkus, bet ir sutaupyti degalų ir laiko – taigi patikros atliekamos daug anksčiau ir išmokos mokamos daug greičiau. Taip pat NMA turės daugiau laiko atlikti papildomas galimai imituojančių ūkininkavimą pareiškėjų patikras.
 
Nuotolinės patikros atliekamos vadovaujantis einamųjų metų palydoviniais ir ortofotografiniais vaizdais. Pagal šiuos vaizdus išmatuojamas deklaruotų laukų plotas bei jei reikia, koreguojamos jų ribos, taip pat patikrinama, ar tai ariama žemė, pieva, sodas, ar buvo vykdoma žemės ūkio veikla, ar deklaruotas pasėlis atitinka faktinį pasėlį, ar pieva buvo nušienauta.
 
NMA sudarytame žemėlapyje galima matyti nuotolinių patikrų zonas. Taigi ūkininkai, identifikavę savo valdomus žemės plotus, turi galimybę pataisyti neatitikimus.
 
Taip pat ūkininkai NMA gali siųsti veiklos įvykdymo ar force majeure aplinkybes įrodančias nuotraukas naudodamiesi mobilia programėle „NMA agro“.
 
Galimai ūkininkavimą imituojančių pareiškėjų patikros
 
NMA, siekdama daugiau išmokėti paramos lėšų tikriesiems ūkininkams, ypač didelį dėmesį skiria pareiškėjų, galimai imituojančių ūkininkavimą, kontrolei visoje Lietuvos teritorijoje. Šiemet papildomoms patikroms atrinkta 500 pareiškėjų ūkių, kurių bendras deklaruotas plotas sudaro 19,6 tūkst. ha.
 
Šiais metais dalyvaujantys susietosios paramos ir (arba) ekologinio ūkininkavimo paramos, ir (arba) agrarinės aplinkosaugos ir klimato paramos schemose patikroms atrinkti, jei:
  • deklaravo plotus šlapynėse;
  • deklaravo šaltalankių, juodųjų serbentų, obelų, braškių plotus;
  • deklaravo aromatinių, vaistinių ir prieskoninių augalų (mėtos, medetkos, čiobreliai, ramunėlės, mairūnai, šalavijai, pankoliai, melisos, valerijonai ir kt.), taip pat kalendrų plotus;
  • 2018 m. jų ūkiuose nustatyti ypač dideli pažeidimai (šiuos ūkius taip pat papildomai tikrins VšĮ „Ekoagros“).
 
Taip pat papildomoms patikroms atrinkti pareiškėjai, kurie:
  • dalyvauja veiklose „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose“, „Nykstančios meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas šlapynėse“;
  • buvo paminėti NMA gautuose pranešimuose apie pareiškėjų laukuose deginamus plotus („Pasitikėjimo linija“, mobilia programėle „NMA agro“, iš regionų aplinkos apsaugos departamentų ir priešgaisrinių gelbėjimo tarnybų);
  • deklaravo plotus, kurie pagal Valstybinės žemės fondo duomenis yra apleistų žemių teritorijoje;
  • remiantis palydovų duomenimis deklaravo kitą nei nustatytas pasėlį, nešienavo pievų.
 
 
 
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2019 m. rugpjūčio 8 d. 15:02