NMA ekspertų vizitas Ukrainoje
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2015.09.08

NMA ekspertų vizitas Ukrainoje

NMA ekspertų vizitas Ukrainoje
2015 m. rugpjūčio mėnesį įvyko pirmasis vizitas pagal tęstinį tarptautinį projektą „Gebėjimų ugdymas žemės ūkio politikos srityje Ukrainoje“, finansuojamą Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis. Šio vizito metu Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) penkių ekspertų delegacija lankėsi Ukrainoje.
 
Šio Lietuvos atstovų vizito Ukrainoje vieta –  Čerkasų ir Odesos sritys. Šios sritys buvo pasirinktos, siekiant į projekto įgyvendinimą įtraukti ne tik šalies Agrarinės politikos ir maisto ministerijos tarnautojus, bet ir Ukrainos apskrityse įkurtų Valstybinio ūkininkų fondo  regioninių skyrių atstovus.
 
Prieš keletą metų Ukrainoje buvo įkurtas Valstybinis ūkininkų fondas, administruojantis vieną iš šalies valstybinės paramos žemės ūkiui programų. Šio fondo regioniniai skyriai veikia visose 24 Ukrainos srityse. Kadangi kiekvienai ES narei būtina užtikrinti tinkamą ES paramos kaimo plėtrai ir žemės ūkiui administravimą, Ukrainoje, siekiančioje eurointegracinių tikslų,  nuspręsta įgyvendinti bandomąjį projektą, susijusį su tokios institucijos pagrindų kūrimu. Vizito metu NMA ekspertai dviejų šio fondo filialų darbuotojams vedė mokymus apie ES reglamentuose numatytus mokėjimo agentūroms taikomų akreditacijos kriterijus ir praktinį jų pritaikymą.
 
Nepaisydami įtemptos situacijos šalyje NMA darbuotojai apsilankė ūkiuose, esančiuose Čerkasų ir Odesos srityse. Ekspertai iš Lietuvos turėjo progą pamatyti, kaip ūkininkauja ukrainiečiai. Čerkasų srityje lietuviai pabuvojo 720 ha ūkyje „Feniks“, kuriame  auginamos grūdinės, ankštinės, aliejinės kultūros, laikoma 1 000 kiaulių, yra 38 ha sodas. NMA darbuotojai apsilankė ir 1 250 ha dydžio ūkyje „Zemlia“, kuriame auginamos grūdinės ir techninės kultūros. Odesos srityje lietuviai taip pat lankėsi dviejuose augalininkystės ūkiuose: „Granat“ (1 189 ha, kooperatyvas) ir  „Novator“ (1 105 ha).  
 
Aplankyti Ukrainos ūkininkai domėjosi, kokią valstybės ir ES paramą gauna Lietuvos ūkininkai, kokio vidutinio dydžio dirbamos žemės plotai vyrauja mūsų šalyje, kaip vyksta žemės ūkio produkcijos pardavimas, transportavimas ir kt.
 
Viešnagės metu įvyko susitikimas  su Agrarinės politikos ir maisto ministerijos atstovais.  Susitikime dalyvavo ir šalies žemės ūkio viceministras Vladimiras Lapa. NMA atstovai taip pat susitiko su ministerijos Finansų–kredito politikos ir apskaitos departamento, Gyvulininkystės departamento, Mokslo, švietimo ir kaimo teritorijų plėtros departamento, Valstybinio ūkininkų fondo centrinio padalinio atstovais,  Valstybinės veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos darbuotojais. Susitikime buvo pabrėžta mokėjimo agentūros įkūrimo Ukrainoje svarba, šaliai siekiant tapti ES nare. 
 
Vienas iš numatytų projekto rezultatų – pasiūlymo dėl Valstybinio ūkininkų fondo veiklos reorganizavimo pagal NMA modelį pateikimas. Šiuo metu jau baigtas rengti šio fondo organizacinės struktūros pasiūlymas, pritaikytas Ukrainos situacijai, rengiamos mokėjimo agentūros pagrindinių veiklos procesų atsekamumo gairės.
 
Rugsėjo pabaigoje pagal dvišalį projektą numatytas šešių Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministerijos bei Valstybinio ūkininkų fondo atstovų vizitas į Lietuvą.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2015 m. rugsėjo 8 d. 14:24