Netrukus baigsis tręšimo sezonas
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2014.11.26

Netrukus baigsis tręšimo sezonas

Netrukus baigsis tręšimo sezonas
Skleisti srutas ir mėšlą laukuose šiais metais galima iki kalendorinės žiemos pradžios – gruodžio 1-osios. Pasibaigus šiam terminui, nebebus galima pilti ant žemės nei mėšlo, nei srutų. Kaip šio draudimo laikosi Lietuvos kaimo plėtros 2007–2013 metų programos (KPP) dalyviai bei gaunantieji tiesiogines išmokas, nuo šių metų tikrins Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) specialistai.
 
Užsitęsę rudeniški orai šiemet leido pratęsti tręšimo sezoną net 15 dienų, tad tręšti laukus mėšlu galima iki pat pirmosios žiemos dienos. Anksčiau buvo nustatyta, kad mėšlo ir srutų negalima skleisti jau nuo lapkričio 15 d. Ši data pakeista, pakoregavus aplinkos ir žemės ūkio ministrų įsakymą „Dėl tręšimo sąlygų 2014 m. nustatymo“.
 
Saugant vandenį nuo taršos nitratais, mėšlą ir srutas draudžiama skleisti ant įšalusios, įmirkusios ar apsnigtos žemės, o Lietuvos klimatas permainingas, tad tręšimo sezonas pratęsiamas ne pirmą kartą. Pernai jis taip pat buvo baigtas tik gruodžio, o ne lapkričio mėnesį.
 
Tikrins ir NMA
 
Paramos gavėjų laukia ir kita naujovė. Neseniai pakeistuose valdymo reikalavimuose numatyta, kad NMA specialistai, atliekantys patikras vietoje, taip pat tikrins, ar KPP priemonių dalyviai laikosi mėšlo ir srutų skleidimo terminų. Anksčiau laukų tręšimo stebėseną atlikdavo tik regionų aplinkos apsaugos departamentai. Šiemet valdymo reikalavimai, kurie yra kompleksinės paramos reikalavimų dalis, papildyti mėšlo ir srutų skleidimo nuostatomis. Tai reiškia, kad NMA specialistai, per patikrą vietoje nustatę, jog mėšlas ar srutos paskleisti po gruodžio 1 d., fiksuos kompleksinės paramos reikalavimų pažeidimą. Dėl tokių pažeidimų gali būti sumažinta  parama.
 
Draudimas skleisti mėšlą ir srutas šaltuoju metų laiku galioja visų Europos Sąjungos šalių narių ūkininkams. Ribojant žemės tręšimą mėšlu siekiama apsaugoti upes, ežerus, jūras bei kitus vandens telkinius nuo taršos chemikalais, naudojamais žemės ūkyje.
 
Su valdymo reikalavimų aprašo pakeitimais galima susipažinti paspaudus šią nuorodą.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2014 m. lapkričio 26 d. 15:38