Konferencijoje apie deklaravimą – naujovės ir įžvalgos 2019 metams
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2019.03.22

Konferencijoje apie deklaravimą – naujovės ir įžvalgos 2019 metams

Konferencijoje apie deklaravimą – naujovės ir įžvalgos 2019 metams
Kovo 21 d. Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vyko Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) organizuotas renginys – kasmetė konferencija, skirta plotų deklaravimo aktualijoms ir naujovėms aptarti. Renginyje ŽŪM, NMA, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) atstovai skaitė pranešimus plotų deklaravimo temomis, itin aktualiomis išmokas už deklaruotus plotus gaunantiems ūkininkams, šią sritį prižiūrintiems ir administruojantiems savivaldybių Žemės ūkio skyrių bei kitų institucijų atstovams, socialiniams partneriams.
 
Konferenciją pradėjęs žemės ūkio ministras Giedrius Surplys pirmiausia pasidžiaugė greitėjančiu paramos administravimu ir įvairių darbo procesų paprastinimu, ragino naudotis Europos Sąjungos parama, taip pat skatino aktyviai dalyvauti aptariant ŽŪM rengiamų teisės aktų pakeitimus.
 
NMA vadovas Erikas Bėrontas susirinkusiems vaizdžiai pristatė, kaip bus vykdomos patikros palydoviniu būdu. Konferencijos dalyviai galėjo susipažinti, kaip NMA mato vaizdus, siunčiamus iš palydovo, ir kaip juos vertina NMA specialistai. Buvo aiškinamasi, kaip pagal gautą informaciją nustatomi pažeidimai, pvz. nenušienauti / nenuganyti pievų plotai ir kt. Susirinkusieji galėjo stebėti, kaip pareiškėjai patys, naudodamiesi palydovine informacija, galės stebėti savo laukus ir sužinoti, ką mato NMA specialistai, taigi galės patys save kontroliuoti ir išvengti įvairių sankcijų. Pasak E. Bėronto, kiekvienas, naudodamasis iš palydovų gaunama informacija, galės būti „savo žemių konsultantu“, o NMA savo ruožtu daugiau imtųsi prevencinių priemonių, o ne bausmių.
 
ŽŪM atstovė Rasa Motiejaitė trumpai apžvelgė reikalavimus pareiškėjams pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Natura 2000“ žemės ūkio paskirties žemėje“, taip pat papasakojo apie KPP priemonės „Miško veisimas“ naujų įkainių skaičiavimą, akcentavo kitus svarbius dalykus, žinotinus teikiantiems paraiškas pagal šią priemonę. Buvo trumpai pristatyti svarbiausi taisyklių pakeitimai, aktualūs besikreipiantiems paramos pareiškėjams, kurie ūkininkauja vietovėse su gamtinėmis kliūtimis (pvz., ūkininkams, besikreipiantiems paramos didelių ir kitų specifinių kliūčių turinčiose vietovėse, 2019 m. bus kitaip skaičiuojamas 12 mėn. laikotarpis norint gauti išmokas už SGV ir kt.). Rasa Motiejaitė atkreipė dėmesį ir į kitos KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklių pakeitimus (nuo šiol ta dalis pareiškėjų, kurie sėkmingai dalyvavo 5 metus įgyvendindami reikalavimus pagal priemonę, gali iš naujo prisiimti įsipareigojimus dar 5 metams, įskaitant dvi papildomas veiklas, papildytas tarpinių augalų sąrašas ir kt.). Kalbėdama apie paramą ekologiniams ūkiams, ŽŪM atstovė pabrėžė, kad 2019 m. paraiškos nebus renkamos, tik tikrinami tik tęstiniai įsipareigojimai, o dėl paraiškų rinkimo 2020 metais ŽŪM bus svarstoma šių metų pabaigoje.
 
NMA Žemės ūkio paramos departamento direktorė Enrika Raibytė apžvelgė  2018 m. tiesioginių išmokų ir paraiškų, pateiktų pagal Kaimo plėtros priemonių, paramos administravimo rezultatus. Išsamiai buvo pristatyta deklaravimo, paraiškų administravimo bei paramos išmokėjimo statistika.
 
Konferencijoje E. Raibytė taip pat pristatė 2019 m. administravimo aktualijas, buvo atkreiptas dėmesys į dažniausiai pasitaikančius pažeidimus, pristatytos pagrindinės sankcijų ir skolų susidarymo priežastys bei pateikta naudinga informacija siekiant jų išvengti. Pranešimo metu, buvo apžvelgti valdų skaidymo kriterijai  ir pagrindinės deklaravimo klaidos. 
 
ŽŪIKVC direktoriaus pavaduotojas Sigitas Puodžiukas, kalbėdamas apie deklaravimą 2019 metais, išsamiai pristatė šių metų deklaravimo naujoves, pateikė svarbių įžvalgų, kartu paragino pareiškėjus nelaukti paskutinės deklaravimui skirto laikotarpio dienos ir padaryti tai kaip galima anksčiau. Taip pat S. Puodžiukas pristatė Paraiškų priėmimo informacinės sistemos naujoves (sistemoje bus galima matyti aktualią statistiką, suformuoti tam tikras ataskaitas ir kt.), pasidalijo kita ūkininkams svarbia informacija.
 
Savo pranešimą konferencijoje skaitė ir NMA Kontrolės departamento direktorius Liutauras Šimkus. Jis, akcentuodamas klausytojams svarbiausius dalykus, trumpai ir koncentruotai apžvelgė 2018 m. atliktų patikrų rezultatus, pristatė 2019 m. patikrų planą bei savo veiklos – kontrolės – efektyvinimo veiksmus. L. Šimkus ragino nebijoti naudotis NMA mobiliąja programėle „NMA agro“, taip pat atkreipė dėmeį, kad kasmet patikrų skaičius yra mažinamas.
 
Konferencijos metu dalyviai buvo kviečiami betarpiškai bendrauti, užduoti jiems rūpimus klausimus. Renginio pabaigoje buvo pagerbtos seniūnijos, teikiančios reikalingiausią pagalbą plotus deklaruojantiems ūkininkams, bei seniūnijos, kuriose yra daugiausia paramos gavėjų, besinaudojančių elektroninėmis priemonėmis.
 
Padėkos už pagalbą ūkininkams, deklaravusiems žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus buvo įteiktos Bijotų (Šilalės r.), Pajevonio (Vilkaviškio r.) ir Sudeikių (Utenos r.) seniūnijoms. Padėkos už ūkininkų skatinimą naudotis elektroninėmis bendravimo su NMA priemonėmis buvo įteiktos Slavikų (Šakių r.), Satkūnų (Joniškio r.) ir Pernaravos (Kėdainių r.) seniūnijoms.
 
NMA ūkininkus ir kitus suinteresuotus asmenis apie svarbiausias plotų deklaravimo naujienas aktyviai informuos ir toliau. Kaip renginio pabaigoje kalbėjo ir NMA vadovas, jau balandžio 3 d. rengiama tiesioginė transliacija iš Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos apie ploto deklaravimo aktualijas, svarbiausias naujienas bus galima sužinoti ir ŽŪM ir NMA svetainėse.
 
Susipažinkite su renginio metu skaitytomis pateiktimis (prezentacijomis):
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2019 m. kovo 27 d. 19:25