Gerai vertina NMA teikiamų elektroninių paslaugų patogumą ir naudą
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2021.02.11

Gerai vertina NMA teikiamų elektroninių paslaugų patogumą ir naudą

Gerai vertina NMA teikiamų elektroninių paslaugų patogumą ir naudą
Šalies ūkininkai aktyviai naudojasi Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) elektroninėmis paslaugomis, kurios nuolat tobulinamos, plečiamos jų funkcijos. Nuotolinės paslaugos itin aktualios COVID-19 pandemijos metu, kuomet vengiama tiesioginio žmonių kontakto.
 
Svarbiausios dvi paslaugos
 
Iš elektroninių platformų populiariausias yra NMA informacinis portalas. Juo naudojasi didžioji dauguma pareiškėjų ir paramos gavėjų. Jame pareiškėjai, paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP)  priemones gavėjai gali greitai surasti tikslią informaciją apie pateiktų paraiškų vertinimą, atliktas patikras, gautus ir išsiųstus pranešimus, pasitikrinti išmokėtą paramos sumą, pasikeisti savo kontaktinius duomenis.
 
Sparčiai platėja ir mobilios programėlės „NMA agro“, įdiegtos prieš keletą metų, naudotojų ratas. Ją savo išmaniuosiuose telefonuose jau turi daugiau kaip 11,6 tūkst. asmenų. Programėlė – puikus praktinis įrankis, kai reikia pranešti apie įvykdytus įsipareigojimus. Tuo tarpu per Žemės ūkio informacinę sistemą (ŽŪMIS) ūkininkai teikia paraiškas pagal KPP investicines priemones, mokėjimo prašymus, ataskaitas, kitus dokumentus. Apie tai, kaip sekasi naudotis NMA elektroninėmis paslaugomis, pasakoja Vilkaviškio r. ūkininkas Rokas Šlivinskas.
 
Sėkmės istorija
 
R. Šlivinskas yra Vilkaviškio rajono ūkininkų sąjungos narys. Dalyvauja KPP programos priemonių veiklose. „2008 m. įkūriau savo ūkį, 2009 m. gavau paramą pagal KPP veiklos sritį „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. 2018 m. gavau paramą pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“. Nesustojau ir toliau. 2020 m. sėkmingai gavau ir panaudojau paramą ūkio modernizavimui pagal priemonę „Investicijos į žemės ūkio valdas“, – papasakojo jis. Prašant paramos iš pradžių buvo deklaruota 280–300 ha laukų. Roko teigimu, šiemet jau bus apie 500 ha.
 
Programėle naudojasi jau metus
 
Rokas laukus deklaruoja vykdydamas įsipareigojimus pagal KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklas „Ražienų laukai per žiemą“ bei „Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamojoje žemėje“.  Klausėme – ar jis naudojasi programėle „NMA agro“?
 
Ūkininkas R. Šlivinskas viską išdėstė paprastai, ūkiškai ir be užuolankų: „Taip, naudojuosi. Naudojuosi jau vienerius metus ir toliau ketinu. Keista būtų nesinaudoti, jeigu sudaryta tokia galimybė. Naudojuosi tokiomis jos funkcijomis: žiūriu, kur kas pasėta ir tikslinuosi sklypų dydžius. Tai labai aktualu, nes mano laukai yra išsimėtę 50 km atstumu. Svarbu žinoti, kada sėti ir tręšti. Žiūrime, kur ir kada purkšta“, – sakė jis.
 
Anot R. Šlivinsko, naudotis elektronine sistema, programėle yra labai patogu. Programą įsidiegti, pasak jo, nesunku, tik gal daugiau laiko užtruko, kol išsiaiškino programėlės funkcijas, bet tikrai verta. Jeigu bent kiek dirbi kompiuteriu, greitai viską perprasi. Na, pasimokysi, bet koks patogumas paskui!
 
Ūkininkas patvirtino, kad naudojasi ir elektroninėmis ŽŪMIS paslaugomis. 
 
Kitiems patartų naudotis
 
Šiuo metu jau visose srityse siūloma kuo dažniau naudotis elektroninėmis priemonėmis. Ne išimtis ir žemės ūkis. Dabar jau daug kas – ir kontrolė, ir paraiškų pateikimas – vykdoma nuotoliniu būdu, net ūkininkaujama su naujausiomis technologijomis.
 
Elektroninės priemonės kaimo ir ūkininkavimo reikaluose, kaip teigia ūkininkas ir daugelis ekspertų, senokai pralenkė daugelio stereotipais gyvenančių miestiečių vaizdinius.
 
R. Šlivinskas siūlo visiems ūkininkams pamiršti senus duomenų pateikimo NMA būdus. „Rekomenduoju visiems kitiems ūkininkams be baimės naudotis elektroninėmis paslaugomis. NMA informaciniu portalu naudojuosi nuo pat ūkininkavimo pradžios. Nuo pat naudojimosi pradžios pastebiu tik teigiamas permainas ir tobulėjimą.  Rekomenduočiau tiek „NMA agro“ programėle, tiek informaciniu portalu bei NMA administruojama parama naudotis visiems. Tai tikrai nebaisu“, –pasakoja žemdirbys Rokas.
 
Paslaugos nuolat tobulinamos. „NMA agro“ programėlėje ūkininkai jau kurį  laiką gali matyti savo deklaruotų laukų augmenijos sodrumo, augalų streso, natūralių spalvų žemės paviršaus duomenis su spalvinių reikšmių paaiškinimu, kurių pagalba gali tikslinti tręšimo ir laistymo planus, tiksliau prognozuoti būsimą derliaus kiekį bei jo kokybę. Praėjusiais metais patobulinus programėlę, palydoviniai vaizdai atnaujinami kas 5 dienas (anksčiau buvo kiekvieną mėnesį) ir sudaryta galimybė peržiūrėti istorinius duomenis pasirinkus norimą datą kalendoriuje. Taip pat ūkininkai gali matyti erozijos, šlapynių ir NATURA 2000 teritorijas, o tai padeda išvengti draudžiamų veiklų šiuose plotuose. Taip pat sudaryta galimybė naudojant programėlę fotografuoti ir pranešti informaciją kitoms institucijoms (Aplinkos ministerijai, Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai, Valstybinei augalininkystės tarnybai ir VšĮ Ekoagros).
 
Prieš paleidžiant „NMA agro” programėlę, kuri greitai prigijo ir dabar jau naudojama tūkstančių vartotojų,  buvo sudaryta ūkininkų grupė, kuri ją testavo. Trumpa naudojimosi mobiliąja programėle instrukcija pateikta programėlėje, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“. „NMA agro“ veikia ir „Android“ ir IOS operacinėse sistemose. Aktyvavus programėlę, telefone turi būti įjungta vietos nustatymo funkcija (GPS) ir duomenų siuntimas mobiliuoju ryšiu (mobilusis internetas). Tada pasirenkama reikiama pranešimo forma, tipas ir pateikiama kita prašoma informacija. Informacija apie x ir y fotonuotraukos koordinates ir krypties reikšmė išsaugoma automatiškai tiesiogiai iš vietovės bei negali būti keičiama.
 
Pandemija, kad ir koks tai būtų blogas reiškinys, paskatino gyventojus dar daugiau dėmesio skirti išmaniosioms sistemoms, tai turėtų paskatinti ūkininkus žengti koja kojon su pažanga.
 
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2021 m. vasario 11 d. 15:29