ES paramos administravimo patirtis – kolegoms iš Ukrainos
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2015.10.06

ES paramos administravimo patirtis – kolegoms iš Ukrainos

ES paramos administravimo patirtis – kolegoms iš Ukrainos
Įgyvendinant projektą „Gebėjimų ugdymas žemės ūkio politikos srityje Ukrainoje“, paskutinę rugsėjo savaitę Lietuvoje lankėsi delegacija iš Ukrainos.
 
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA), bendradarbiaudama su Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministerija ir Valstybiniu ūkininkų fondu, nuo šių metų balandžio mėnesio įgyvendina dvišalį projektą „Gebėjimų ugdymas žemės ūkio politikos srityje Ukrainoje“, remiamą Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis. Šio projekto tikslas – suteikti konsultacinę paramą ukrainiečiams, įgyvendinantiems eurointegracinius siekius.
 
Siekdami susipažinti su Europos Sąjungos (ES) paramą žemės ūkiui ir kaimo plėtrai administruojančių mokėjimo agentūrų ES reglamentuojamais akreditacijos kriterijais bei šių mokėjimo agentūrų veiklos procesams keliamais reikalavimais, rugsėjo pabaigoje Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministerijos ir Valstybinio ūkininkų fondo atstovai apsilankė Lietuvoje.
 
Šių metų rugsėjo 21–25 dienomis Lietuvoje vykusio vizito metu ukrainiečių delegacija išsamiai susipažino ne tik su konkrečiais mokėjimo agentūrų akreditacijos kriterijais, bet ir pagal NMA pavyzdį sužinojo, kokiais būdais užtikrinamas akreditacijos kriterijų įgyvendinimas bei kontrolė. Svečiai taip pat sužinojo apie mokėjimo agentūros veiklos procesų atsekamumo schemas, apie kiekvieno proceso ypatumus, įskaitant paramos administravimą, finansinį valdymą ir kontrolę. NMA ekspertai taip pat supažindino svečius su informacinėmis sistemomis, padedančiomis sklandžiai, efektyviai ir skaidriai administruoti paramą Lietuvoje. Žemės ūkio ministerijoje vykusio susitikimo su žemės ūkio viceministru Albinu Ežerskiu metu svečiai domėjosi, kokia tvarka Lietuvoje yra priimami įstatymai, kaip jie derinami su socialiniais partneriais, kaip formuojama žemės ūkio produkcijos kainodara, kaip įgyvendinama ir šio įgyvendinimo metu koreguojama jau patvirtinta kaimo plėtros programa. Diskusijų metu paaiškėjo, kad kai kurių naudojamų sąvokų traktavimas Lietuvoje ir Ukrainoje yra skirtingas (teisinis ūkininko apibrėžimas, namų/šeiminis ūkis). Ukrainiečiai taip pat domėjosi Žemės ūkio rūmų veikla ir šios organizacijos teisiniu statusu. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centre ukrainiečiai susipažino su daugybe registrų, kurių informacinės sistemos bei duomenų bazės taip pat naudojamos ES kaimo plėtros priemonėms administruoti.
 
Be to, šio vizito metu svečiai turėjo galimybę tiesiogiai pamatyti, kokie projektai Lietuvoje buvo įgyvendinti, pasinaudojus ne tik Europos žemės ūkio ir kaimo plėtros fondo, bet ir kitų Europos fondų parama (regioninės plėtros, sanglaudos, socialinis fondas). Ukrainos delegacija galėjo pamatyti, kaip tvarkosi kaimo turizmo sodybos, kokius projektus įgyvendina kaimo bendruomenių vietos veiklos grupės, kaip savo kraštovaizdį puoselėja ir plačiajai visuomenei pristato vietos savivaldybės.
 
Ukrainos delegacijos atstovas Ukrainos agrarinės politikos ir maisto ministerijos Finansinės apskaitos ir kredito politikos departamento direktoriaus pavaduotojas Jurijus Miniailikas pažymėjo, kad dvišalio projekto nauda akivaizdi – Ukrainos institucijų atstovai turi galimybę įsitikinti ES teikiamos paramos nauda ir privalumais bei praktiškai susipažinti su ES MA steigimą ir veiklą reglamentuojančiais teisiniais reikalavimais, o taip pat pasinaudoti šia patirtimi, vykdant atitinkamą Ukrainos agropramoninio komplekso reformą.
 
Tuo tarpu NMA darbuotojai tokio pobūdžio projektuose turi galimybę tobulinti konsultacinius ir komunikavimo įgūdžius, užmegzti naujus kontaktus dėl tolesnio bendradarbiavimo. 
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2015 m. spalio 7 d. 14:12