Aktyvus naujovių diegimas – Europoje pastebėtas ir įvertintas
Nacionalinė mokėjimo agentūra prie Žemės ūkio ministerijos
Naujienų filtras
2017.08.02

Aktyvus naujovių diegimas – Europoje pastebėtas ir įvertintas

Aktyvus naujovių diegimas – Europoje pastebėtas ir įvertintas
Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) turi kuo pasidžiaugti – įstaiga, kaip viena iš aktyviausių Europos šalių organizacijų, buvo atrinkta dalyvauti bendrosios žemės ūkio politikos supaprastinimo ir tiesioginių išmokų neteikiant paraiškų idėjos diegimo procese.
 
NMA veiklumas ir idėjos skatinant naujų technologijų žemės ūkio sektoriuje diegimą buvo itin gerai įvertintos – Lietuva, net nebūdama Europos kosmoso agentūros nare, pateko tarp 5 iniciatyviausių naujas technologines galimybes, siekiant supaprastinti Europos Sąjungos paramos administravimą žemės ūkiui, skatinančių šalių.
 
Tiesiogines išmokas gauti neteikiant paraiškos
 
Dar šių metų gegužės mėnesį Maltoje vykusioje Europos Sąjungos mokėjimo agentūrų direktorių konferencijoje buvo pristatytas naujas BŽŪP modelis, kuriuo siūloma pereiti nuo ūkininkų kontrolės prie pažeidimų prevencijos. Esminis naujojo modelio skirtumas nuo anksčiau taikomo – tiesioginių išmokų mokėjimai būtų vykdomi nereikalaujant iš ūkininkų pildyti paraiškų, nevykdant patikrų ir netaikant sankcijų. Modelį parengė Lietuva kartu su kolegomis iš Italijos.
 
Pasitelkdami palydovines nuotraukas ir kitas technologines inovacijas, agentūrų specialistai galėtų matyti, ką ūkininkai augina, kokius gyvulius laiko, tuo tarpu ūkininkai išvengtų nereikalingų biurokratinių procedūrų, paraiškų pildymo, patikrų ir kt. bei galėtų užsiimti tik ūkininkavimu. Mokėjimo agentūra, savo ruožtu, suteiktų ūkininkui prieigą prie visų duomenų ištisus metus, nuolat nurodytų ir atnaujintų informaciją apie preliminarią mokėtiną sumą, o metų pabaigoje (nuo spalio 16 d.) išmokas išmokėtų už tuos sklypus, kurie atitiko reikalavimus. Naujasis modelis leistų ženkliai sumažinti paramos administravimo kaštus agentūroms bei administracinę naštą pareiškėjams.
 
Siūlymo pagrindu buvo parengtas memorandumas, kurį pasirašyti sutiko visi konferencijoje dalyvavę ES mokėjimo agentūrų vadovai.
 
Lietuva prisijungs prie Europos kosmoso agentūros projekto
 
NMA viena pirmųjų pradėjo realius paruošiamus darbus siekdama kuo greičiau pereiti prie naujojo BŽŪP modelio. Šiais metais net 90 proc. ploto matavimo patikrų bus atlikta nuotoliniu būdu naudojantis ortofoto medžiaga, o naudojantis „Sentinel“ palydoviniais vaizdais bus stebima, ar deklaruoti laukai nušienauti, ar juose dirbama žemė, ar tai pieva-ganykla ir ar deklaruojami plotai nėra smarkiai apleisti. Tik pastebėję galimą pažeidimą, tikrintojai vyks į vietą, kad galėtų įsitikinti, ar tikrai pažeisti keliami reikalavimai. Taip tikrieji ūkininkai bus trukdomi kur kas rečiau, o asmenys, neketinantys prižiūrėti laukų, dar prieš deklaruodami turėjo įsivertinti, jog jų pažeidimai bus lengvai nustatomi patikrų specialistų. Artimiausioje ateityje palydoviniai vaizdai leis nustatyti pasėlių rūšį bei ar buvo nuimtas derlius.
 
Tai, kad NMA sukauptos žinios ir patirtis yra svarbūs siekiant įgyvendinti naująjį BŽŪP modelį, patvirtina gautas kvietimas prisijungti prie Europos kosmoso agentūros ir EK bendro SEN4CAP projekto įgyvendinimo. Šio projekto pagalba, NMA, kartu su dar keturių valstybių mokėjimo agentūromis, sieks įgyvendinti naująjį modelį, kurį galėtų taikyti visų šalių mokėjimo agentūros.
 
Paskutinio atnaujinimo data: 2017 m. rugpjūčio 7 d. 11:29