D.U.K.
Raskite atsakymus į dažnai užduodamus klausimus
Daugiamečių pievų atkūrimas
Kur galiu rasti bendrą informaciją dėl pievų atkūrimo?
Čia taip pat yra patalpintas žemėlapis
Suartų daugiamečių pievų žemėlapis (arcgis.com). Jame pateikta informacija apie per dvejus ankstesnius deklaravimo metus suartus daugiamečių pievų plotus. Žemėlapyje paiešką galima atlikti didinant mastelį, įvedant konkrečią vietovę. Paspaudus ant lauko yra pateikiama detali informacija apie suartą plotą hektarais.
Svarbu atkreipti dėmesį, kad tuo atveju, jei daugiametė pieva buvo suarta ar pertvarkyta, o vėliau žemė perduota kitam žemės valdytojui, naujasis žemės valdytojas perima visus su daugiamečių pievų atkūrimu susijusius įsipareigojimus. Todėl ūkininkai prieš įsigydami ar išsinuomodami žemės sklypus vadovaudamiesi šiuo žemėlapiu gali įsivertinti, ar šiems sklypams gali atsirasti prievolė juos atkurti, sumažėjus daugiamečių pievų daugiau nei leidžiama.
Paskutinio atnaujinimo data: 2022 m. kovo 8 d. 16:42
Ar 2022 m. taikoma prievolė atkurti daugiamečių pievų plotą?
Žemės ūkio ministerijai po intensyvių derybų ir konsultacijų su Europos Komisija pavyko pakoreguoti daugiamečių pievų referencinius dydžius. Dėl to Lietuva neperžengė leistinos pievų plotų sumažėjimo ribos ir ūkininkams 2021 m. paraiškoje deklaruoto ploto, kuris pagal dvejų ankstesnių metų paraiškų duomenis buvo suartas - 2022 metais atkurti nereikės.
Nors šiemet atkurti pievų nereikės, įsipareigojimas išlaikyti daugiametes pievas išlieka. Primename, kad teikdami paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškas, ūkininkai įsipareigoja daugiamečių pievų nearti, o NMA pareikalavus – jas atkurti, jeigu visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykis sumažės daugiau kaip 5 proc., lyginant su referenciniu dydžiu.
Paskutinio atnaujinimo data: 2022 m. kovo 4 d. 11:19
Kas yra laikoma daugiamete pieva?
Pagal žemės ūkio ministro įsakymu patvirtintas Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisykles daugiametė ganykla arba pieva – užsėtas daugiametėmis žolėmis arba natūralus neariamas penkerius ar daugiau metų žemės plotas gyvuliams ganyti, žolei ar žolės produkcijai gauti.
Paskutinio atnaujinimo data: 2022 m. kovo 4 d. 11:19
Kokios numatytos išimtys dėl daugiamečių pievų atkūrimo?
Žemės ūkio ministro įsakymu patvirtinto Daugiamečių ganyklų arba pievų atkūrimo tvarkos aprašo 11 p. nurodyta, kad daugiametės pievos atkūrimo reikalavimas netaikomas, kai:
-
daugiametės pievos buvo pakeistos į kitus žemės plotus, nepatenkančius į kontrolinį žemės sklypą bl1 (namų valda, komercinės, visuomeninės paskirties žemė);
-
valstybės nuosavybėn paimta žemė, kuri panaudota viešajam interesui ar visuomeniniais tikslais;
-
pagal reikalavimus daugiametės pievos apsodinamos mišku, išskyrus trumpos rotacijos želdinius, kalėdines eglutes ar energetinius medžius;
-
daugiametės pievos buvo suartos ir pakeistos į kitos rūšies pasėlius (pavyzdžiui, ariamąją žemę, sodus arba uogynus), kurie yra sertifikuoti ekologinei gamybai pagal ekologinio žemės ūkio taisyklių, patvirtintų žemės ūkio ministro įsakymu, nuostatas, einamaisiais metais yra deklaruotos ekologinio ūkio.
Paskutinio atnaujinimo data: 2022 m. kovo 4 d. 11:05
Kas bus jeigu Lietuvos mastu 2022 metais daugiamečių pievų plotas ir toliau mažės?
Daugiamečių pievų plotams toliau mažėjant ir visos Lietuvos mastu daugiamečiais žolynais užsėtų plotų ir bendro žemės ūkio paskirties žemės ploto santykiui sumažėjus daugiau kaip 5 proc., palyginti su referencine santykine dalimi, bus peržiūrimas per pastaruosius 2 metus suartas daugiamečių pievų plotas, bei pareiškėjams suarusiems šiuos plotus bus nustatyta prievolė, atkurti tokią suarto ploto dydį, kad kitais metais nebūtų viršyta leidžiama riba.
Paskutinio atnaujinimo data: 2022 m. kovo 4 d. 11:04