Dažniausiai užduodami klausimai
Raskite atsakymus į dažnai užduodamus klausimus
ATSAKYMAI Į TRANSLIACIJOS METU UŽDUOTUS KLAUSIMUS
2023–2027 m. strateginio plano administravimo taisyklės
Ar teikiant paraiškas bus galima skelti valdą, siekiant sumažinti valdos ekonominio dydį (VED)?
Informuojame, jog pagal 2023 metais aktualių Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 20 d. įsakymu Nr. 3D-92 (toliau – Taisyklės), nuostatas pareiškėjui draudžiama dalyti valdą, siekiant gauti didesnę paramos sumą ar išvengti geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimų laikymosi.
Valdos dalijimu laikomas dirbtinis valdos ploto suskirstymas į dalis (skaidymas), sumažinant ankstesniais metais deklaruotą plotą. Valdos padalijimu taip pat laikomi atvejai, kai, nustačius galimą valdos dalijimą ir Nacionalinei mokėjimo agentūrai (toliau – NMA) paprašius, pareiškėjas NMA nustatyta tvarka per pranešime nurodytą terminą nepateikia prašomų dokumentų.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:07
Ar bus Nacionalinės mokėjimo agentūros internetiniame puslapyje įkeltos ekoschemų ir geros agrarinės būklės reikalavimų (GAAB) skaičiuoklės? O gal jau yra?
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:06
Kada planuojama organizuoti pristatymus, susijusius su Tiesioginių išmokų taisyklių bei kitų teisės aktų pasikeitimais?
Informuojame, kad Žemės ūkio ministerija kovo mėnesį visų šalies apskričių žemdirbiams, savivaldybių ir seniūnijų žemės ūkio skyrių vedėjams ir specialistams surengs nuotolinius informacinius seminarus „2023 m. žemės ūkio naudmenų deklaravimas“.
Susitikimas bus organizuojamas nuotoliniu būdu, naudojant bendravimo programinį įrankį „Microsoft Teams“.
Taip pat balandžio 6 d. bus pateikti vaizdo įrašai šiomis temomis:
-
Žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimų pristatymas;
-
Su plotu susijusių priemonių taisyklių pakeitimai 2023 m.;
-
Išmokų už gyvulius taisyklių pakeitimai;
-
2022 m. paramos administravimo apžvalga ir aktualijos 2023 m.;
-
Patikrų atlikimas 2023 m. – aktualijos ir naujovės;
-
Paraiškų priėmimo informacinės sistemos pakeitimai 2023 metais.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:06
Kada bus atnaujinta Paraiškų priėmimo informacinė sistema (PPIS), kad būtų galima apskaičiuoti griovių plotus ir ruoštis būsimai sėjai pagal klimatui, aplinkai ir gyvūnų gerovei naudingas sistemas?
Informuojame, kad nuo š. m. kovo 2 d. Paraiškų priėmimo informacinė sistema (PPIS) yra ruošiama 2023 m. žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimui, todėl nebus prieinama išorės naudotojams iki 2023 m. deklaravimo pradžios.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:05
Ar projekto vykdymo teritorija turi būti tik VVG teritorijoje, kurioje teikiama paraiška?
Kadangi vietos veiklos grupė (toliau – VVG) pati rengia visą dokumentaciją konkrečiam kvietimui teikti vietos projektus, tai siūlytume Jums kreiptis į VVG, nes vietos projektas turi būti įgyvendinamas, vadovaujantis VVG tinkamumo sąlygomis ir reikalavimais, numatytais vietos projektų paraiškų teikėjams ir (arba) vietos projektams.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:05
Ar bus galima įsigyti tik naujas ir nenaudotas investicijas (be išimčių)? Ar intervencinių priemonių taisyklėse gali būti numatyta kitaip?
Informuojame, jog Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginio plano administravimo taisyklėse, patvirtintose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2023 m. vasario 24 d. įsakymu Nr. 3D-102, nurodyta, kad prekės turi būti naujos, nenaudotos ir atitikti taikytinus ES ir nacionalinius standartus, jeigu intervencinės priemonės įgyvendinimo taisyklėse nenustatyta kitaip.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. kovo 13 d. 15:04
Plotinių priemonių 2022 m.
Ūkininkas yra sudaręs sutartį su NŽT dėl valstybinės žemės sklypo nuomos. Žemės nuomos sutartyje yra sąlyga neperleisti kitiems asmenims. Ar šeimos narys gali naudoti bei deklaruoti šią žemę?
Iš valstybės išsinuomotą ar gautą laikinai naudotis žemės sklypą teisėtai valdyti (naudoti ir deklaruoti) gali tokios žemės nuomotojo sutuoktinis, kai abu sutuoktiniai sudaro vieną ūkininko vienetą.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:36
Ilgalaikė 25 m. nuomos sutartis su valstybe yra sudaryta vieno ūkininko, ar kitas ūkininkas ją gali deklaruoti pagal panaudą? Ar tai pažeidimas? Kuriam ūkininkui sankcija?
Valstybinės žemės plotus gali deklaruoti tik asmuo, kuris teisėtai juos valdo, t. y. yra sudaręs su NŽT dėl šių valstybinės žemės plotų nuomos ar laikino naudojimosi sutartį.
Valstybės ir savivaldybių turto valdymo, naudojimo ir disponavimo juo įstatymo 20 straipsnio 5 dalis, kuri imperatyviai nustato, kad valstybės ir savivaldybių turtas negali būti perduodamas kitiems juridiniams ar fiziniams asmenims ar kitaip susiejamas su turtu jungtinės veiklos sutarties pagrindu.
Valstybinės žemės plotų deklaravimas neturint teisėto valstybinės žemės valdymo pagrindo – sudarytos su NŽT nuomos ar laikino naudojimosi valstybine žeme sutarties, bus laikomas pažeidimu, ir parama už šiuos plotus nebus mokama, bei pažeidimo plotui taikoma neteisingo deklaravimo sankcija.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:35
Kaip deklaruoti jeigu nėra geodezinių matavimų, pagal dirbamą vietą ar pagal preliminarius žemės sklypų dokumentus?
Visų pirma norime pažymėti, kad žemė turi būti dirbama valdomo sklypo ribose. Žemės ūkio veikla deklaruojama pagal dirbimo vietą, turint žemės valdymo teisę patvirtinančius dokumentus.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:35
Jeigu yra automatinis augalų stebėjimas, tai kam reikia pildyti trąšų žurnalą?
Informuojame, kad automatinis stebėjimas iš palydovo leidžia patvirtinti / paneigti deklaruoto pasėlio rūšį ir tai, ar pievos šienautos, tačiau kol kas negali parodyti, ar pasėliai purškiami / tręšiami.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:35
Jei ūkininkas neturi gyvulių, ar gali smulkinti 10 proc. daugiamečių pievų žolės?
Informuojame, jog, vadovaujantis Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklių (toliau – Taisyklės) nuostatomis, tuo atveju, kai pareiškėjo laikomų žolėdžių ūkinių gyvūnų vidurkis sudaro mažiau kaip 0,3 SG pievos hektarui (t. y. nuo 0 iki 0,29 SG pievos hektarui), taikoma Taisyklių 7.1.2 papunkčio nuostata.
Remiantis šiuo papunkčiu, padengtiems SG pievų ir žolinių azotą kaupiančių augalų ariamojoje žemėje plotams arba šių pievų plotų sumai, kuri siekia 10 procentų pareiškėjo visų deklaruotų plotų sumos, taikomos Taisyklių 7.1.1 papunkčio nuostatos.
Taigi pareiškėjai, kurie nelaiko gyvulių, gali susmulkinti žolę ir tolygiai ją paskleisti ne didesniame nei 10 proc. visų deklaruotų plotų sumos plote.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:34
Nuo kada skaičiuojamos 5 dienos užpildyti tręšimo planams? Ar tai galioja šiam pavasario tręšimui, ar tik rudens, kai bus deklaruoti nauji pasėliai?
Atsakydami informuojame, kad vadovaujantis Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklėmis (toliau – AGRO taisyklės) pareiškėjai, ūkiai, kurie naudoja kalkinimo medžiagas, tręšia organinėmis trąšomis (išskyrus, kai tręšiama mėšlu ir (ar) srutomis) ir (arba) žemės ūkio valdoje naudoja mineralines trąšas, privalo pildyti Trąšų ir kalkinimo medžiagų naudojimo apskaitos žurnalą, kurio forma pateikta AGRO taisyklių 2 priede. Žurnalas turi būti užpildytas (pildo pats pareiškėjas arba su seniūnijos darbuotojų pagalba) per 5 darbo dienas atskirame Paraiškų priėmimo informacinės sistemos modulyje. Žurnalas turi būti užpildytas per 5 darbo dienas po trąšų ar kalkinimo medžiagų panaudojimo. Ši nuostata taikoma 2022 m. paraiškų pateikimo laikotarpiui.
Paskutinio atnaujinimo data: 2023 m. sausio 26 d. 15:34